Arkula NN

Przeznaczenie: Odmiana bardzo wczesna, jadalna. Nadaje się mycia i pakownia, a także do produkcji frytek.

Bulwy : owalne do okrągło-owalnych, pod krzakiem 8 do 10 bulw. Płytkie oczka, miąższ jasnożółty do kremowego, małe skłonności do przebarwień.

Typ B, szybko gotująca się, dobry smak, zawartość skrobi ok. 15%.

Cechy wegetacyjne:
Krzaki średnio wysokie, kwiat koloru białego, kwiatów mało.

Odporność na:
Raka: D1                       Czarną Nóżkę: Wysoka
Liściozwój: Średnia,        Zarazę: Wysoka.
Wirus Y: Średnia            Wirus A: Średnia

Zdolność przechowalnicza: Dobra zdolność przechowalnicza.

Zalecenia uprawowe:
Optymalnym stanowiskiem jest gleba o dobrej kulturze, szybko nagrzewająca się. Ziemniaki należy sadzić w glebę ogrzaną, o temperaturze około 10C, można podkiełkować. Chronić przed przymrozkami wiosennymi.

Nawożenie mineralne uwarunkowane jest w zależności od przedplonu i zasobności gleby w składniki pokarmowe. Zalecane nawożenie przy oczekiwanym plonie około 45 t/ha:   N 120 - 150 kg/ha, K 160 - 220 kg/ha, P 90 -130 kg/ha. Stosując nawadnianie, należy zwiększyć dawkę nawożenia N i K o około 20 - 25%.

Termin sadzenia uwarunkowany jest od lokalnych warunków glebowych i pogodowych.

Zalecane możliwe wczesne wysadzenie ziemniaków podkiełkowanych pod włókninę.

Dla celów konsumpcyjnych sadzimy w odstępach 29 - 32 cm w rzędzie, przy redlinach 75 cm. Wysokość redlin 35 cm, szerokość podstawy 55 - 60 cm. Ważne jest właściwe ukształtowanie redlin, szczególnie tam gdzie będzie stosowane deszczowanie.

Zabiegi ochronne należy stosować zgodnie z agrotechniką i danymi na opakowaniach środków ochrony roślin. Można stosować większość środków do ochrony ziemniaka. Arkula jest odporna na metrybuzyne - należy stosować dawki i termin stosowania zgodnie z opisem na opakowaniu.

Zbiór należy przeprowadzić zgodnie z terminem agrotechnicznym.
[<<< wstecz]
WYSIWYG Web Builder